Czas wolny

Wpisy z kategorii ‘Czas na zabawy’ Category

Rozrywka, czas wolny

Rozrywka, czas wolny Pisząc ten tekst zastanawiam się do ile osób on trafi. Co rozumiemy pod pojęciem rozrywki i czasu wolego? Czy w dzisiejszych czasach jest w ogóle możliwe oddawać się rozrywce oraz mieć czas wolny po skończeniu studiów? Wielu wydaje się, że nie. Wielu powie, że praca pochłania ich w stu procentach i nie mają czasu na nic więcej. Bzdura. Przecież każdy z nas ma tyle samo czasu, każdy ma 24 godziny i każdy decyduje jak ten czas spędzi i jak go spożytkuje. Jeżeli wybierasz pięć piw i mecz przed telewizorem to ok, ale nie mów później, że nie masz czasu na nic innego, no chyba że szczytem Twoich marzeń jest właśnie oby czteropak i mecz przed telewizorem. To nie zazdrość wówczas innym ich cztero, albo sześciopaka na brzuchu, gdyż oni wybrali siłownię, a ty piwo i mecz. To są właśnie obe wybory. Albo robisz to co wszyscy i jesteś jak wszyscy, albo wychodzisz poza schemat i stajesz się wyjątkowy i to Ty być może będziesz kiedyś wzorem dla innych. Całe życie napotykamy przed sobą równego rodzaju wybory, nie inaczej jest i z naszym czasem wolnym oraz rozrywką jaką sobie zafundujemy. Ja kończę już pisać i idę biegać, a Ty?

Kategoria: Czas na zabawy
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Czas na zabawy’ Category

Rozrywka, czas wolny

Wolny czas w gronie rodziny Niestety, hałas, chaos i nieustanny pospiech, tak bardzo zdominowały współczesne życie, że w wielu przypadkach wspólne spędzanie czasu w rodzinne polega na zdawkowych hasłach wypowiadanych do siebie przy włączonym telewizorze. Wszechobecny hałas staje się na tyle ważny i istotny, że gdy zapada cisza, ludzie, bez względu na swój wiek nie bardzo wiedzą czym ją wypełnić. Człowiek XXI wieku, w zdecydowanej większości wypadków nie jest gotowy w ciszy do spotkania z samym sobą jak i z drugim człowiekiem. Rodzice nie potrafią spędzać czasu z dziećmi, najmłodszych zaprowadzają do bawialni, a nastolatki uciekają w ekrany tabletów czy telefonów. Nie ma czasu na budowanie relacji, a niedzielny spacer zastąpił wizyta w supermarkecie. Dlatego tak ważne jest aby budować nowe, wzorce, aby wrócić do tego co było kiedyście, gdyż tylko tak naturalne więzi rodzinne, nie ulegną osłabieniu, a wręcz odwrotnie, cały czas będą się pogłębiać. Sposobów na wspólne spędzanie czasu jest naprawdę dużo i wcale nie wymagają one wielu nakładów finansowych. Przede wszystkim trzeba zarezerwować dla siebie czas, który można spędzić na rowerowej wycieczce, wyprawie do lasu, czy zorganizowaniu wieczoru gier planszowych. Nie można również zapomnieć o celebrowaniu świat i uroczystości rodzinnych, zarówno w gronie najbliższej jak i dalszej rodziny. Takie spotkanie przy wspólnym stole, to okazja, aby rozmawiać ze sobą , poznawać się i tworzyć wspólnotę poprzez wspólne wspomnienia, które łączą najbardziej.

Kategoria: Czas na zabawy
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Czas na zabawy’ Category

Rozrywka, czas wolny

Czy na swoim hobby można zarobić? Zdecydowanie tak. Większość osób, które odniosły w życiu spektakularny sukces i którym my zazdrościmy oglądając ich w telewizji zrobiło właśnie wszystko, żeby swoje hobby przerodzić w sposób na życie, bo o to tutaj chodzi. Jest to również bardzo ciężka praca, ale porównując często monotonną pracę za biurkiem, której wręcz nienawidzimy z habby, które da nam w przyszłości pieniądze, oczywiście pod warunkiem poświęceniu się mu w na sto procent, każdy wybierze to drugie. Każdy sportowiec, piosenkarz, aktor, itp. ciężko pracowali na swój sukces, ale koniec końców dopięli swego i zostali właśnie posiadaczami tego rzadkiego połączenia. Ich hobby stało się ich pracą oraz utrzymanie. Powiedzcie mi kto z Was o tym nie marzy? Proszę nie zaprzeczajcie, bo nie uwierzę. Warunek jest jednak taki, iż takie hobby należy potraktować jako pracę i realizować je 8 godzin dziennie, a czasami nawet dwanaście. Często hobby zajmuje nam 24 godziny dziennie i jesteśmy mu w całości podporządkowani. Tak jak zwykła praca, zajmuje Ci 8 godzin i zarabiasz mało, zostajesz po godzinach zarobisz więcej, ale czy jesteś z tego powodu szczęśliwy? Czy wraz z kolejną wypłatą nie nienawidzisz coraz bardziej swojej pracy. Warto się nad tym zastanowić i zareagować zanim będzie za późno.

Kategoria: Czas na zabawy
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Czas na zabawy’ Category

Rozrywka, czas wolny

Gry komputerowe sposobem na nudę? W ostatnich latach odkryto, że gry komputerowe cieszą się znacznie większym powodzeniem od książek. Czy w tym wypadku należy się obawiać, że literatura oraz wartościowe publikacje zostaną całkowicie wyparte przez nowoczesną technologię na nośnikach elektronicznych? Można nad tym dyskutować. Wiadomo, że gra komputerowa grze nierówna i w zalewie tandety zawsze można znaleźć prawdziwą perłę. Przykładowo, komputerowe gry edukacyjne są znacznie bardziej pożyteczne od gier, w których prezentowana jest przemoc i wszystko ogranicza się do walki z przeciwnikiem skonstruowanym na zasadzie herosa posiadającego wszelkie narzędzia zbrodni, by tylko unicestwić drugą stronę. Wiele gier niestety prezentuje właśnie te negatywne wzorce. Poza metodami walki, stosowaniem agresji nie wnoszą do życia młodego człowieka niczego konstruktywnego. Dlatego kieruje się rady w stronę rodziców, by przynajmniej od czasu do czasu rzucili okiem w stronę zjawisk, jakie fascynują ich dzieci. Bardzo ważne, aby rodzic widział, jakie gry komputerowe fascynują jego dzieci, by mógł zobaczyć, czy istnieje realne zagrożenie poprzez wpływ na charakter oraz kształtowanie realnej rzeczywistości. Najpożyteczniejsze gry komputerowe nie stosują żadnych agresywnych tricków. Są przede wszystkim przyjazne dla najmłodszych. Scenariusze skonstruowane są tak, by dziecko mogło na zasadzie zabawy uczyć się np. języka obcego, orientacji w terenie lub znajomości geografii swojego kraju lub świata. Gry edukacyjne, przygotowane na wysokim poziomie są z całą pewnością przyszłością dla wielu szkół.

Kategoria: Czas na zabawy
Tagi: , ,