Czas wolny

Wpisy z Październik, 2015

Sportowe doliny i ich fenomen

Sportowe doliny i ich fenomen Sportowe doliny powstały na przestrzeni lat w wielu polskich miastach dzięki dotacjom unijnym. Pojęcie sportowej doliny ukrywa za sobą nazwę miejsca zaprojektowanego na wolnej przestrzeni, w którym w sposób czynny i nowoczesny można uprawiać sport. Zazwyczaj takie miejsca połączone są z parkami, co podnosi ich jakość estetyczną oraz krajobrazową. Sportowe doliny służą mieszkańcom miast do tego, by móc iść wypocząć w ustronne miejsce, albo poćwiczyć ulubioną dyscyplinę sportową. Wbrew pozorom, połączenie aktywnego wypoczynku przy wtórze hałasu charakterystycznego dla stadionów i boisk ze spokojnym odpoczywaniem na ławce da się pogodzić. Wiele osób w starszym wieku, odwiedzając sportowe doliny zgodnie przyznaje, że lubi tu przychodzić głównie dlatego, by poobserwować sportowców amatorów lub zawodowych. Wspominają tym samym lata własnej młodości oraz czasu, kiedy sami czynnie uprawiali sport. W sportowych dolinach obok ławek przeznaczonych dla spacerujących montowane są także urządzenia do ćwiczeń siłowych. Dzięki temu w każdej wybranej chwili można poćwiczyć własne mięśnie na świeżym powietrzu. Do dyspozycji pozostają różne drążki, drabinki oraz tunele. Sprawiają one wiele radości przede wszystkim dzieciom, które bardzo chętnie spędzają tutaj czas w towarzystwie rodziców, albo rówieśników. Ważnym aspektem w sportowych dolinach jest obecność zieleni. Oczywiście, na betonowych boiskach przeznaczonych do gry w koszykówkę raczej jej nie uświadczymy. Jednak tereny okalające strefy sportowe są urozmaicone trawą tak, by można było na niej w ciepłe dni rozłożyć koc lub leżak. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Kategoria: Czas na aktywność
Tagi: , ,

Wpisy z Październik, 2015

Sportowe doliny i ich fenomen

Leci kabarecik Doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, szczególnie gdy nie jest ona zbyt kolorowa, są chwile spędzone na śmiechu. Niestety czasem trzeba sobie pomóc i sięgnąć do zapasów doświadczonych kabareciarzy. A przecież polska scena kabaretowa ma nam tak wiele do zaoferowania! Na wielu kanałach telewizji publiczne i prywatnej, bez względu na to czy jest to weekend czy środek tygodnia, możemy się cieszyć powtórkami całych festiwali kabaretowych (na przykład w Koszaline czy Zielonej Górze), jak i programów prowadzonych przez Roberta Górskiego i Marcina Wójcika. Ci znani aktorzy kabaretowi prowadzili przecież już kilka tego typu produkcji, a każdy z wielkim sukcesem. Po kabaret możemy sięgnąć i samodzielnie. Za pomocą internetu, w każdej chwili obejrzymy wybrane skecze współczesnych artystów, jak i tych już trochę zapomnianych, jak na przykład skecze Kabaretu Dudek czy Starszych Panów, ale również piosenki doskonałego Mariana Opani. W ten sposób możemy samodzielnie doskonalić swój kabaretowy smak, bo przecież to właśnie poczucie humoru wskazuje na nasz poziom intelektualny. Warto tez pamiętać, ze śmiech to zdrowie, więc nie należy unikać programów tego typu, szczególnie, że wielu współczesnych kabareciarzy wbrew pozorom porusza aktualne problemy społeczne. Będąc dojrzałym obserwatorem z łatwością odnajdziemy nawiązania do współczesnych paradoksów świata rzeczywistego, a czasem wskaże na niedociągnięcia z naszej historii. Warto więc od czasu do czasu trochę się pośmiać.

Kategoria: Czas na aktywność
Tagi: , ,

Wpisy z Październik, 2015

Sportowe doliny i ich fenomen

Rozrywka, czas wolny Pisząc ten tekst zastanawiam się do ile osób on trafi. Co rozumiemy pod pojęciem rozrywki i czasu wolego? Czy w dzisiejszych czasach jest w ogóle możliwe oddawać się rozrywce oraz mieć czas wolny po skończeniu studiów? Wielu wydaje się, że nie. Wielu powie, że praca pochłania ich w stu procentach i nie mają czasu na nic więcej. Bzdura. Przecież każdy z nas ma tyle samo czasu, każdy ma 24 godziny i każdy decyduje jak ten czas spędzi i jak go spożytkuje. Jeżeli wybierasz pięć piw i mecz przed telewizorem to ok, ale nie mów później, że nie masz czasu na nic innego, no chyba że szczytem Twoich marzeń jest właśnie oby czteropak i mecz przed telewizorem. To nie zazdrość wówczas innym ich cztero, albo sześciopaka na brzuchu, gdyż oni wybrali siłownię, a ty piwo i mecz. To są właśnie obe wybory. Albo robisz to co wszyscy i jesteś jak wszyscy, albo wychodzisz poza schemat i stajesz się wyjątkowy i to Ty być może będziesz kiedyś wzorem dla innych. Całe życie napotykamy przed sobą równego rodzaju wybory, nie inaczej jest i z naszym czasem wolnym oraz rozrywką jaką sobie zafundujemy. Ja kończę już pisać i idę biegać, a Ty?

Kategoria: Czas na aktywność
Tagi: , ,

Wpisy z Październik, 2015

Sportowe doliny i ich fenomen

Wolny czas w gronie rodziny Niestety, hałas, chaos i nieustanny pospiech, tak bardzo zdominowały współczesne życie, że w wielu przypadkach wspólne spędzanie czasu w rodzinne polega na zdawkowych hasłach wypowiadanych do siebie przy włączonym telewizorze. Wszechobecny hałas staje się na tyle ważny i istotny, że gdy zapada cisza, ludzie, bez względu na swój wiek nie bardzo wiedzą czym ją wypełnić. Człowiek XXI wieku, w zdecydowanej większości wypadków nie jest gotowy w ciszy do spotkania z samym sobą jak i z drugim człowiekiem. Rodzice nie potrafią spędzać czasu z dziećmi, najmłodszych zaprowadzają do bawialni, a nastolatki uciekają w ekrany tabletów czy telefonów. Nie ma czasu na budowanie relacji, a niedzielny spacer zastąpił wizyta w supermarkecie. Dlatego tak ważne jest aby budować nowe, wzorce, aby wrócić do tego co było kiedyście, gdyż tylko tak naturalne więzi rodzinne, nie ulegną osłabieniu, a wręcz odwrotnie, cały czas będą się pogłębiać. Sposobów na wspólne spędzanie czasu jest naprawdę dużo i wcale nie wymagają one wielu nakładów finansowych. Przede wszystkim trzeba zarezerwować dla siebie czas, który można spędzić na rowerowej wycieczce, wyprawie do lasu, czy zorganizowaniu wieczoru gier planszowych. Nie można również zapomnieć o celebrowaniu świat i uroczystości rodzinnych, zarówno w gronie najbliższej jak i dalszej rodziny. Takie spotkanie przy wspólnym stole, to okazja, aby rozmawiać ze sobą , poznawać się i tworzyć wspólnotę poprzez wspólne wspomnienia, które łączą najbardziej.

Kategoria: Czas na aktywność
Tagi: , ,